I Niedziela Wielkiego Postu

1. Pierwsza Niedziela Wielkiego Postu.

 • Dziś gościmy ks. Grzegorza Zwolińskiego, który pracuje w parafii Kirów pod Uralem w Rosji. Po Mszach św. nasz gość będzie zbierać ofiary na potrzeby tamtejszej parafii.
 • Zapraszam w każdą niedzielę (przez cały rok) o godz. 08:30 na różaniec prowadzony przez Wspólnotę Różańcową.
 • GORZKIE ŻALE – w każdą niedzielę wielkopostną – o godz. 16.00.
 • DROGA KRZYŻOWA – w każdy piątek Wielkiego Postu, dla dzieci o godz. 16.30, dla młodzieży i dorosłych o godz. 18.30 (po wieczornej Mszy św.).
 • Każdy wierny – w miarę swoich możliwości – zobowiązany jest do troski o potrzeby wspólnoty Kościoła. Jedną z form tej troski jest danina diecezjalna, składana w okresie Wielkiego Postu na potrzeby naszej Archidiecezji. Kopery na daninę diecezjalną wyłożone są na stoliku przy wyjściu z kościoła i kaplicy. Ofiary wkładamy do opisanego kartonu umieszczonego w tym samym miejscu.

2. Arcybiskup zachęca, aby owocem Nawiedzenia Kopii Obrazu MB Częstochowskiej w naszej Archidiecezji były stałe Adoracje Najświętszego Sakramentu w parafiach w intencji o świętość kapłanów i osób konsekrowanych oraz o nowe święte powołania do kapłaństwa i życia zakonnego. Odpowiadając na tą zachętę wraz z Radą Duszpasterską ustaliliśmy, żeby taka Adoracja w naszej parafii miała miejsce w każdy wtorek w godzinach wieczornych od 18.30 do 21.00, w kaplicy MB Częstochowskiej. Serdecznie zapraszam wszystkich parafian do cichej, indywidualnej modlitwy przed Najświętszym Sakramentem. Niech osobiste spotkanie z Jezusem Eucharystycznym pogłębia naszą Wiarę, umacnia Nadzieję i wylewa strumienie Miłości.

3. W pierwszą środę miesiąca wypraszamy potrzebne łaski przez wstawiennictwo Przeczystego Serca Św. Józefa – o godz. 18:00 Msza św. z nowenną do Św. Józefa. 

4. W pierwszy czwartek miesiąca: 

 • O godz. 09:00 Msza św., a po Niej półgodzinna adoracja Najświętszego Sakramentu. Po południu w kaplicy Matki Bożej Częstochowskiej adoracja Najświętszego Sakramentu od godz. 17:00 do wieczornej Mszy św. – o godz. 18:00, w czasie trwania adoracji okazja do spowiedzi św.

5. W pierwszy piątek miesiąca: 

 • Odwiedziny chorych z Komunią św. od godz. 08:30
 • Okazja do spowiedzi św. od godz. 15:00 do 16:30 – co pół godziny Komunia św.

6. W pierwszą sobotę miesiąca: 

 • O godz. 08:00 – różaniec i medytacja, o godz. 09:00 Msza św. wynagradzająca Niepokalanemu Sercu Najświętszej Maryi Panny.

7. Spotkania duszpasterskie:

 • Marcowa intencja modlitewna dla Róży Męskiej brzmi: „za prześladowanych chrześcijan”.
 • W poniedziałek po Mszy św. – wspólnota Odnowy w Duchu Świętym zaprasza na wspólnotową modlitwę do salki w domu parafialnym.
 • We wtorek – po Mszy św. – spotkanie parafialnego zespołu Caritas.
 • Spotkanie Rady Ekonomicznej – w środę – 04 marca – po Mszy św.
 • Spotkania Eucharystycznego Ruchu Młodychw sobotę o godz.10:00 – przychodzi młodzież, a o godz. 11:15 spotykają się dzieci ze Szkoły Podstawowej.

8. W przyszłą niedziele po Mszach św. zbiórka na misyjne Dzieło pomocy Ad Gentes. Taca przeznaczona w inwestycje parafialne.

9. Ze względu na stan zdrowia ks. Henryk na razie nie będzie mógł pomagać w naszej parafii. Podwójne intencje w niedziele i dni powszednie będą odprawiane: jedna w naszym kościele, druga przez ks. Henryka w Domu Księży Emerytów w Antoninku.

10. Chcemy kontynuować naszą ubiegłoroczną tradycję parafialną częstowania babeczkami – Józefinkami z okazji odpustu św. Józefa. Wszystkie panie, które chciałyby przyłączyć się do akcji pieczenia Józefinek proszę o zgłoszenie się w zakrystii w celu pozostawienia kontaktu i zadeklarowania ilości babeczek.

11. Składam podziękowanie: 

 • Za ofiary na Caritas Archidiecezjalną: 763 zł.
 • Serdecznie dziękuję właścicielowi pracowni reklamowej z naszej parafii za wykonanie nowej tablicy informacyjnej umieszczonej na froncie kościoła.

12. Biuro parafialne czynne po każdej Mszy św. – tel.: 61 8 798 338

adresy parafialne: e-mail: parafiaswjozef@tlen.pl lub e-mail: szczepankowo@archpoznan.pl www.szczepankowo.archpoznan.pl

konto parafialne: 11 1240 1747 1111 0000 1845 9021

13. Zapowiedzi:

 • Anna Wojkiewicz, panna, rzymskokatoliczka, zam. parafia pw. św. Józefa – Poznań oraz Maciej Dudziak, kawaler, rzymskokatolik, zam. parafia pw. św. Marcina – Śnieciska. Zap.II.

Administrator danych osobowych informuje, że dane osobowe dotyczące zapowiedzi przedślubnych zawarte na stronie parafii  p.w. Św. Józefa w Poznaniu umieszczone zostały za zgodą osób, których dane dotyczą.

14. Zmarła śp. Seweryna Łaś, zamieszkała przy ul. Szczepankowo. Pogrzeb odbył się w miniony piątek w Gnieźnie. Dobry Jezu…

15. Po Mszach św. można zakupić: Przewodnik katolicki, Gościa Niedzielnego, Mały Przewodnik Katolicki.

16. Komunikaty Kurii Metropolitalnej:

 • BEATYFIKACJA KARDYNAŁA  STEFANA  WYSZYŃSKIEGO

Dnia 7 czerwca 2020 roku, o godzinie 12.00 na Placu Piłsudskiego w Warszawie odbędzie się uroczystość beatyfikacji Sługi Bożego Stefana Kardynała Wyszyńskiego. W zakrystii można zapisać się na wyjazd na beatyfikację organizowany przez Archidiecezję Poznańską. 

 • Modlitewnik „Św. Jan Paweł II. Apostoł Miłosierdzia”

Modlitewnik powstał z okazji 100. rocznicy urodzin Jana Pawła II. Zamówienia na wydanie jubileuszowe modlitewnika można składać w zakrystii po Mszach św.

 • KOMUNIKAT PRZEWODNICZĄCEGO KONFERENCJI EPISKOPATU POLSKI

W związku z możliwością pojawienia się koronawirusana terenie Polski, zachęcam duchowieństwo i wiernych do zachowania zwiększonej ostrożności. W ewentualnych ogniskach tego zjawiska należy -w kościołach i pomieszczeniach parafialnych -przez czas jego trwania starać się o pomniejszenie ryzyka zachorowań poprzez zwrócenie szczególnej uwagi na zachowywanie podstawowych zasad higieny. Ponieważ istnieje wiele dróg przenoszenia się tego wirusa –a komunikacja między ludźmi jest dzisiaj bardzo intensywna –trzeba, aby księża biskupi w swoich diecezjach, w ośrodkach, w których pojawiłoby się takie zagrożenie, przekazali wiernym informację o możliwości przyjmowania na ten czas Komunii świętej duchowej lub na rękę. Komunia duchowa jest to akt modlitewny, którego celem jest osiągnięcie takiego zjednoczenia z Jezusem, jakie daje nam przyjmowanie Go w sakramencie Jego Ciała i Krwi, lecz poza przestrzenią sakramentalną. Składa się ona z trzech elementów: wzbudzenia wiary w realną obecność Chrystusa w Eucharystii, miłości skierowanej ku Niemu oraz pragnienia, aby Jezus zechciał duchowo wejść w nasze życie.Kto ma obawy przed zarażeniem, ten nie powinien w tym czasie korzystać z wody święconej umieszczonej w kropielnicach.Pamiętajmy, że w czasie każdego zagrożenia życia społeczności ludzkiej odwoływano się zawsze do mocygorącej modlitwy i skuteczności sakramentów. Dlatego zachęcam wszystkich do ożywienia głębokiej wiary w moc Eucharystii i polecania Panu Bogu tej sprawy w modlitwie powszechnej.

                                                                                                      ✠STANISŁAW GĄDECKI

                                                                                              Arcybiskup Metropolita Poznański

                                                                                      Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski

ks. Andrzej Strugarek

Poznań, 01 marca 2020r.