Przejdź do treści

Informacje ogólne

Parafia p.w. św. Józefa obejmuje osiedle Szczepankowo, które terytorialnie wchodzi w skład osiedla Szczepankowo – Spławie – Krzesinki i przynależy do poznańskiej dzielnicy Nowe Miasto.

Parafia znajduje się w Archidiecezji Poznańskiej i jest częścią dekanatu Poznań – Starołęka.

Patronem parafii i kościoła parafialnego jest św. Józef, wzór ojca i opiekuna rodziny, patron ludzi pracy. Uroczystość odpustowa ku czci św. Józefa przypada 19. marca.

Wg  Urzędu Miasta na terenie parafii mieszka ponad 3000 mieszkańców, ta informacja jest nie do końca prawdziwa, ponieważ są osoby tu zameldowane, ale mieszkają w innym miejscu, co prawda wraz z rozwojem osiedla ciągle przybywają nowi wierni.

Kościół parafialny znajduje się w centrum osiedla, przy zbiegu ulic Agrestowej i Jagodowej (z wejściem od ul. Agrestowej). Kościół powstał wg projektu mgr inż. Henryka Jarosza i mgr Małgorzaty Jarosz-Trochelepszej, a jego budowa obejmowała lata 1985 – 1992. Od Pasterki 1992 r. wszystkie Msze św. odprawiane są w nowym kościele.

Przy kościele znajduje się krzyż misyjny – pamiątka misji parafialnych oraz grota z figurą Matki Bożej.

Parafia nie posiada własnego cmentarza, ale parafianie mają prawo pochówku na cmentarzu parafii p.w. św. Andrzeja Apostoła w Spławiu.

Proboszczem parafii od samego początku (od 1982 roku) był ks. Bolesław Starosolski. Po 35-ciu latach posługi pasterskiej, w czerwcu 2017 roku, ks. kanonik Bolesław odszedł na zasłużoną emeryturę.  Jego następcą jest ks. kanonik Andrzej Strugarek, który został proboszczem z początkiem lipca 2017 roku.

Serdecznie witam wszystkich Parafian  naszej Wspólnoty. Nowym mieszkańcom przybyłym do Szczepankowa – życzę, abyście szybko wrośli w nowe środowisko i poczuli się jak u siebie, o to samo proszę Pana Jezusa dla siebie. Nasza Parafia otwarta jest na wszelkie dobre inicjatywy, bo jej patronem jest święty Józef Oblubieniec Najświętszej Maryi Panny.

Wszystkim Parafianom życzę pomyślności, błogosławieństwa Bożego oraz opieki Matki Bożej i św. Józefa.

ks. prob. Andrzej Strugarek